DMK Ajans | 360° Pazarlama ve İletişim

COVID 19’UN ARDINDAN İŞE ALIM SÜREÇLERİNDE NELER DEĞİŞMİŞ OLACAK?

Tarafından gönderildi: İnsan Kaynakları ve Eğitim Danışmanı Ahu GÜMÜŞ Kategori: Uncategorized Yorumlar: 0

Pandemi süreci birçok sektöre büyük darbe vururken bazı sektörlere ise pozitif etki etti. Tüm şirketlerde bu etkilerin yükünü en çok çeken departmanlardan birisi ise insan kaynakları oldu. Bazı şirketler büyük çapta işten çıkarmalar yaparken bazıları ise salgının onlar için yarattığı fırsatlardan hareketle büyük çapta işe alımlar yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler gibi görünüyor. Tüm bu süreçler insan kaynakları profesyonelleri için daha fazla mesai anlamına geliyor.

Peki Covid-19 İnsan Kaynakları Çalışanları İçin Neleri Değiştirecek?

Aslında birçok şey çoktan değişti bile. Hem ülkemizde hem de dünyada her gün yüzbinlerce işe alım mülakatı yapılıyordu ve tüm bu yüz yüze görüşmeler bir anda yapılamaz hale geldi. Online imkanlar kullanılarak yürütülmeye başlanan işe alım süreçleri artık tamamen Zoom, Skype ve benzeri platformlar üzerinden, uzaktan yürütülüyor.

Şimdiden pek çok şirket pandemi sonrasında da çoğu işe alım süreçlerini en son aşamaya gelene kadar dahi online platformlar üzerinden yürütmeye devam edeceklerini resmi olarak açıkladılar. Hatta bu yöndeki değişimin sadece işe alım süreçlerinde değil, kurumların diğer departmanlarındaki çalışma modellerine de entegre edileceği ve kalıcı olacak bir model haline geleceği de artık biliniyor.

Yapay Zeka İnsan Kaynaklarının Yerine mi Geçiyor?

Bunu şu an için net olarak cevaplamak mümkün değil, ancak işe alım süreçlerine doğrudan etki ettiğini söylemek gayet mümkün. Zaten hali hazırda yıllardır pek çok yazılımın CV’ler üzerindeki bilgileri filtreleyip İK çalışanlarına belli bir kolaylık sağlamak için kullanıldığını biliyoruz.

Söz konusu pandeminin ardından bu bahsettiğimiz fonksiyonları yerine getiren teknolojik imkanların İK departmanlarının işlerine daha büyük çapta dahil olmasının artık daha mümkün olduğunu hatta bir gereklilik halini aldığını görüyoruz.

Bir yapay zeka ürününün sizinle iş görüşmesi gerçekleştirip sizden aldığı verileri kendi algoritması dahilinde değerlendireceği günlere yakın mıyız?

Belki de yakınız…

Peki, aynı yapay zekan ürününün başvurduğunuz pozisyona kabul edilip edilmeyeceğinize bizzat karar vereceği günleri görür müyüz?

Gidişat o yönde…

Markanızı bizimle birlikte büyütmek için