DMK Ajans | 360° Pazarlama ve İletişim

ETKİLİ BİR ÖZGEÇMİŞ/CV HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

ETKİLİ BİR ÖZGEÇMİŞ/CV HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

Değinmemiz gereken en önemli nokta özgeçmişinizin insan kaynakları çalışanı tarafından eline alındığı andan itibaren geçen ilk saniyeleri kazanmak.

Yani ilk bakışta dikkati çekecek özellikler taşıyan bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Klasikleşmiş ve sıkıcı özgeçmişler hazırlamak hiçbir zaman avantaj sağlamaz.

Bu etkiyi sağlamak için kendinizi uzun cümleler ile anlatmak yerine, sayısal değerler kullanarak ve bu değerleri iyi bir tasarım ile iç içe sunarak sağlayabilirsiniz. Kısacası ilk bakışta fark yaratan bir görüntü yaratmak çok önemli.

Günümüzde birçok insan kaynakları departmanı teknolojinin sunduğu imkanları ellerine geçen özgeçmişleri değerlendirmede de kullanıyor. O zaman siz de bu teknolojileri lehinize kullanmayı deneyebilirsiniz… İlgilendiğiniz ve başvurduğunuz pozisyona dair önemli ve anahtar kelimeleri özgeçmişinizde kullandığınızda İK çalışanlarının kullandıkları filtreleme yazılımları sizin özgeçmişinizi diğer adaylar arasından daha kolay seçecektir.

Sadece özgeçmiş göndermekle kalmayın. Özgeçmişinizi gönderirken yanına bir de kendinizden, kariyer hedeflerinizden, o pozisyon için uygun aday olduğunuzu anlatan nedenlerinizden ve başvurduğunuz kuruma verebileceğiniz katkılardan bahsettiğiniz bir ön yazı ekleyin.

Bu ön yazı çok uzun olmamalı, çok kısa da olmamalı. Unutmayın, özgeçmişinizi inceleyenlerin orada yazılanları incelemek için ayırdıkları vakit çok çok kısa…

Özgeçmişinizde yazılı olan her şeyi belirlenmiş bir mantıksal akış göre dizin. CV’nin giriş bölümü, eğitim bilgileri, tecrübeler, görev tanımları, sertifikalar, yetenekler ve benzeri tüm içerikler birbiri ile uyum içinde ve mantıklı bir akış içinde okunacak halde olmalılar.

Kısa cümleler kurun, okuma süresini uzatmadan anlatmak istediğiniz şeyi aktarın.

Özgeçmişinizi olabildiğince kısa tutmanız gerek ancak bu bazen kolay olmayabiliyor. Uzmanlar böyle bir durumda özgeçmişinizin sayfa sayısının en fazla 2 ile sınırlandırılması gerektiğini söylüyorlar.

Özgeçmiş dosyanıza verdiğiniz isime dikkat edin. En sade ve doğru tercih olan “İsim Soyisim CV” şeklindeki isimlendirmeyi kullanın.

Yazım kurallarına dikkat edin, herhangi bir yazım yanlışı yapmayın.

Özgeçmişinizi gönderirken dosyanızı hazırladığınız program uzantılı (Microsoft Word, Wordpad, Pages dosyası) olarak değil, pdf. formatında gönderin.

E-mail gönderirken kullandığınız e-mail adresinin profesyonel göründüğünden emin olun.

Kullandığınız dilin ikna edici olmasına özen gösterin. Kendinizi özgeçmişinizi inceleyen İK çalışanı yerine koyun ve özgeçmişinizi okurken profesyonel geçmişinize dair edinebileceği fikirleri hayal etmeye çalışın.

Markanızı bizimle birlikte büyütmek için